Ana Sayfa  |  TSK-Posta  |  Site Haritası
Ana Sayfa » TSK Hakkında » Genelkurmay Başkanları » Fevzi ÇAKMAK

Fevzi ÇAKMAK
Mareşal
P. 1311 (1895) - 7

05 Ağustos 1921 - 03 Mart 1924 Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekili
      03 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 Genelkurmay Başkanı


Türkiye Büyük Millet Meclisi ordusunun 2'nci, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi Çakmak, 1876 yılında İstanbul'da doğmuş, 28 Ocak 1896 tarihinde Harp Okulundan mezun olmuştur.

Aynı yıl girdiği Harp Akademisini 1898 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında karargâh subaylığı, Metroviçe Tümeni Karargâh Subaylığı, Taşlıca Mutasarrıfı ve Komutanlığı, Mürettep Kosova Kolordusu Kurmay Başkanlığı, Mürettep Garp Ordusu Kurmay Başkanlığı, Nizamiye Yakova Tümen Komutanlığı, Kosova Kuvayi Umumiyesi Kurmay Başkanlığı, Vardar Ordusunda Şube Müdürlüğü ile Nizamiye 2'nci Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

02 Mart 1915 yılında Tümgeneralliğe (Mirliva) yükselmiştir. 5'inci Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı, 2'nci Kafkas Kolordusu Komutanlığı ve 2'nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 24 Aralık 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanmıştır. 28 Temmuz 1918 tarihinde Korgeneralliğe (Ferik) yükselmiştir. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürütmüş, 1'inci Ordu Komutanlığından sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçmiştir. Anadolu'ya geçtikten sonra Millî Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atanmıştır. 03 Nisan 1921 tarihinde Orgeneralliğe (1'inci Ferik), 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zaferin kazanılmasındaki yüksek hizmetlerinden dolayı Mareşalliğe terfi ettirilmiştir. 05 Ağustos 1921 03 Mart 1924 tarihleri arasında Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekilliği, 03 Mart 1924'ten yaş haddinden emekli olduğu 12 Ocak 1944 tarihine kadar da Genelkurmay Başkanlığı yapmıştır.

Arnavutluk Harekâtı, İtalyan Harbi, Arnavutluk İsyanının bastırılması, Balkan Harbi, 1'inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

Mareşal ÇAKMAK; Gümüş İmtiyaz Madalyası, Altın İmtiyaz Madalyası, Altın Muharebe Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası ile Avusturya-Macaristan Harp Nişanı, Alman Kronodör Nişanı, Alman Demir Haç Nişanı, 1'inci Mecidi Nişanı, 5'inci Mecidi Nişanı, Kılıçlı 2'nci Osmani Nişanı, 4'üncü Osmani Nişanı sahibidir.

Bayan Fıtnat ÇAKMAK ile evlenmiş olan Mareşal Fevzi ÇAKMAK'ın iki çocuğu vardır. İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Farsça, Arapça, Arnavutça ve Sırpça bilmektedir.

10 Nisan 1950 tarihinde vefat etmiş, İstanbul'da Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.