Logo
TSK Logo Text Atatürk "Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir."
Atatürk İmza

GÜNLÜK FAALİYETLER

23 Mayıs 2016 tarihinde;

 1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
  1. Ege Denizi’nde düzensiz göç ile mücadeleye Deniz Kuvvetleri Komutanlığının desteği kapsamında;
   (1) Üç Tuzla sınıfı karakol gemisi tarafından karakol,
   (2) İki deniz helikopteri tarafından keşif gözetleme uçuşu icra edilmiştir.
  2. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG BODRUM, Ege Denizi’nde NATO’nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı’na iştirak etmektedir.
  3. "Beyaz Fırtına-16 Tatbikatı", 47 gemi ve 18 deniz hava vasıtasının katılımı ile 16-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında Marmara Denizi, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilmektedir.
  4. "İmbat-16 Tatbikatı", beş gemi ve 27 deniz hava vasıtasının katılımıyla "Beyaz Fırtına-16 Tatbikatı" ile bağlantılı olarak 16-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir, Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun bölgelerinde icra edilmektedir.
  5. "Efes-16 Birleşik Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı", 19 geminin katılımı ile 21 Mayıs-01 Haziran 2016 tarihleri arasında Ege Denizinde icra edilmektedir.
  6. TCG GAZİANTEP, Mogadişu / Somali’ye Türk Kızılayı adına insani yardım malzemesi taşıyan "M/V SEA AMORE" isimli gemiye Aden Körfezi’nde refakat ve koruma görevi icra etmektedir.
  7. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu 1’inci sınıf öğrencilerinin Açık Deniz Eğitimi’ne iştirak eden TCG SOKULLU MEHMET PAŞA ve TCG İSKENDERUN Çanakkale’ye intikal etmektedir.
  8. NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli TCG CEZAYİRLİ GAZİ HASANPAŞA ve TCG EDİNCİK; 16-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında İspanya ev sahipliğinde Batı Akdeniz’de icra edilen Spanish Minex Tatbikatı’na iştirak etmektedir.
  9. TCG BARBAROS; NATO Deniz Yetenek Grubu-1 Deniz Elektronik Harp Denemeleri ve Dynamic Mongoose-16 tatbikatına iştirak faaliyetleri kapsamında Stavanger / Norveç’e intikale devam etmektedir.
  10. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 72 gemi seyir icra etmiştir.

 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:
  1. On adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir.
  2. Hava Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen bir CN-235 uçağı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Devlet Hastanesi'ndeki bir donörden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan bir hastaya organ nakli sağlanmıştır.

 3. Sahil Güvenlik Komutanlığı:
  Üç adet bot ve bir adet mobil radar ile Türkiye-Suriye deniz yan hududunda kontrol görevi icra edilmektedir.

 4. Açık Semalar Antlaşması Gözlem Uçuşu:
  1. Ülkemiz, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında; 23-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Bosna Hersek ile müşterek Ukrayna üzerinde bir gözlem uçuşu icra edecektir.
  2. Türk ASA gözlem uçağı (CN-235) ile gerçekleştirilecek olan gözlem uçuşu esnasında, uçakta Türk ve Boşnak uzmanların yanı sıra Ukrayna yetkilileri de hazır bulunacaktır.
  3. ASA gözlem timimiz, gözlem uçuşu ve görev sonu çalışmalarını tamamlamayı müteakip, 27 Mayıs 2016 günü ülkemize dönecektir.
 5. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN, HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇMEYE ÇALIŞIRKEN YAKALANAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
  (23 Mayıs 2016)
  Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler

  Suriye Sınırı

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından, gün içerisinde; Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 631 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 121 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
  - iki adet araç,
  - iki adet büyükbaş hayvan,
  - 50 karton sigara,
  - altı adet cep telefonu,
  - 34.400 Suriye parası,
  - 2.152 ABD Doları ele geçirilmiştir.

  Irak Sınırı

  Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 82 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
  - iki adet binek hayvanı,
  - 1.200 karton sigara ele geçirilmiştir.

  İran Sınırı

  İran’dan Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 14 şahıs yakalanmıştır.

  Yunanistan Sınırı

  Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 27 şahıs yakalanmıştır.

  Türkiye’de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 111 şahıs yakalanmıştır.