TSK SPOR FAALİYETLERİ

ATIŞ

1- Atış Takımı; Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonunun organizatörlüğünde 04-07 Şubat 2016 tarihleri arasında Mersin’de icra edilen Havalı Silahlar Federasyon Kupasına iştirak etmiştir.
İcra edilen müsabakaların sonuçları aşağıda sunulmuştur:

a. Büyük Erkekler Havalı Tabanca Takımı, altı takım arasında Birinci,

b. Büyük Bayanlar Havalı Tabanca Takımı, altı takım arasında Üçüncü,

c. Genç Erkekler Havalı Tabanca Takımı, yedi takım arasında Birinci,

ç. Genç Bayanlar Havalı Tabanca Takımı, sekiz takım arasında Yedinci,

d. Yıldız Erkekler Havalı Tabanca Takımı, altı takım arasında Üçüncü,

e. Genç Erkekler Havalı Tüfek Takımı, altı takım arasında İkinci,

f. Yıldız Erkekler Havalı Tüfek Takımı, üç takım arasında Birinci olmuşlardır.

2- Atış Türk Milli Takımı; Avrupa Atış Federasyonunun organizatörlüğünde 22-28 Şubat 2016 tarihleri arasında Gyor/Macaristan’da icra edilen Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonasına iştirak etmiştir. Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Yusuf DİKEÇ 84 sporcu arasından Avrupa Şampiyonu olmuştur.

3- Atış Takımı; Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonunun organizatörlüğünde 24-27 Mart 2016 tarihleri arasında Mersin’de icra edilen Ateşli Silahlar Bahar Kupasına iştirak etmiştir. İcra edilen müsabakaların sonuçları aşağıda sunulmuştur:

a. Büyük erkekler ateşli tüfek 50 m Yatarak 60 atış takımı Birinciliği

b. Genç erkekler ateşli tüfek 50 m Yatarak 60 atış takımı İkinciliği

c. Genç erkekler ateşli tüfek 50 m üç pozisyon(3x40) takımı İkinciliği

4- Atış Takımı; Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonunun organizatörlüğünde 14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Mersin’de icra edilen Havalı Silahlar Ulusal Egemenlik Kupasına iştirak etmiştir.
İcra edilen müsabakaların sonuçları aşağıda sunulmuştur:

a. Genç erkekler 10 m Havalı tüfek takımı Birinciliği

b. Yıldız erkekler 10 m Havalı tüfek takımı Birinciliği

c. Büyük erkekler 10 m Havalı tabanca takımı Birinciliği

ç. Genç erkekler 10 m Havalı tabanca takımı Birinciliği

d. Yıldız erkekler 10 m Havalı tabanca takımı İkinciliği

e. Büyük bayanlar 10 m Havalı tabanca takımı İkinciliği

5- Atış Takımı; Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonunun organizatörlüğünde 12-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Mersin’de icra edilen Ateşli Silahlar 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupasına iştirak etmiştir.
İcra edilen müsabakaların sonuçları aşağıda sunulmuştur:

a. Genç erkekler 25 m standart, 25 m center fire (yavaş+çabuk) ve 50 m serbest tabanca branşlarında Türkiye rekoru kırılmıştır.

b. Genç erkekler 50 m tüfek üç pozisyon branşında TSK spor gücü takımı 3.328 puan ile Türkiye rekoru kırmıştır.

KİCKBOKS

1- Kickboks Takımı; Türkiye Kickboks Federasyonunun organizatörlüğünde 26-28 Şubat 2016 tarihleri arasında Eskişehir’de icra edilen Profesyonel Türkiye Kickboks (K-1) Şampiyonasıba iştirak etmiştir.

Ferdi olarak altı birincilik,10 ikincilik, 11 üçüncülük elde dilmiştir.

2- Kickboks Takımı; Türkiye Kickboks Federasyonunun organizatörlüğünde 06-11 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya’da icra edilen Uluslararası Kickboks Şampiyonasına iştirak etmiştir.

Ferdi olarak bir birincilik, bir üçüncülük elde edilmiştir.

Dz. Er Gökhan ZORLU 52 kg 1’inci olarak Türkiye şampiyonu olmuştur. (k-1 kemeri sahibi )

3- Kickboks Takımı; Türkiye Kickboks Federasyonunun organizatörlüğünde 13-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Samsun’da icra edilen Türkiye Ferdi Kickboks Şampiyonasına iştirak etmiştir.

Ferdi olarak bir ikincilik, dört üçüncülük elde edilmiştir.

4- Kickboks Takımı; Türkiye Kickboks Federasyonunun organizatörlüğünde 13-22 Temmuz 2016 tarihleri arasında Sakarya’da icra edilen Türkiye Kickboks Şampiyonasına iştirak etmiştir.

Ferdi olarak bir birincilik, iki üçüncülük elde edilmiştir.

ATLETİZM

1- Atletizm Takımı; Türkiye Atletizm Federasyonunun organizatörlüğünde 06-08 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul’da icra edilen TAF (Türkiye Atletizm Federasyonu) kupasına iştirak etmiştir.

11 takım mücadele etmiş ve TSK Spor Gücü Atletizm takımı İkinci olmuştur.

2- TSK Spor Gücü Komutanlığı Atletizm Takımı sporcusu P.Asb.Üçvş.Yavuz CAN, Avusturya Atletizm Federasyonunun organizatörlüğünde 12 Şubat 2016 tarihinde Linz/AVUSTURYA’da icra edilen bölgesel salon atletizm şampiyonasına (Linz İndoor Atlethics) Türk Milli Takımı ile iştirak etmiştir. Söz konusu şampiyonada; P.Asb.Üçvş.Yavuz CAN 18 sporcunun mücadele ettiği 400 metre branşında 46.33 sn’lik derecesi ile ikinci olmuş ve Türkiye rekoru kırmıştır.

3- Türkiye Atletizm Federasyonunun organizatörlüğünde 20-22 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul’da Türkiye Atletizm Şampiyonası düzenlenmiştir. Söz konusu şampiyonada; P.Asb.Üçvş.Yavuz CAN 200 m’de 21.19 sn’lik derecesi ile Türkiye rekoru kırmış, 200 m ve 400 m branşlarında Türkiye şampiyonu olmuştur. Hv.Svn.Asb.Kd.Çvş. Furkan GÖKSOY yüksek atlama branşında ikinci olmuş ve P.Asb.Üçvş. Yavuz CAN ile birlikte Balkan Salon Atletizm Şampiyonasına katılmak üzere Türk Milli Takımına seçilmiştir.

4- Türkiye Atletizm Federasyonunun organizatörlüğünde 09-14 Haziran 2016 tarihleri arasında Erzurum’da Uluslararası Sprint ve Bayrak Takımlar Kupası düzenlenmiştir. Söz konusu şampiyonada; ferdi olarak iki birincilik, iki ikincilik, üç üçüncülük elde edilmiştir.
P.Asb.Üçvş. Yavuz CAN 4X400 branşında Türk milli takımı sporcusu olarak yarışmaya katılmıştır. Türk milli takımı 3:02.22'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırmıştır.

GÜREŞ

1- TSK Spor Gücü Komutanlığı Güreş Takımı; Türkiye Güreş Federasyonu organizatörlüğünde 06-08 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara’da icra edilen Grekoromen Türkiye Şampiyonası TSK Spor Gücü Güreş Takımı yedi sporcu ile katılmış, ferdi olarak bir üçüncülük ve iki beşincilik elde etmiştir.

2- TSK Spor Gücü K.lığı Güreş Takımı; Türkiye Güreş Federasyonu organizatörlüğünde 09-11 Ocak 2016 tarihleri arasında Çorum’da icra edilen Serbest Türkiye Şampiyonasına iştirak edilmştir.

TSK Spor Gücü Güreş Takımı 12 sporcu ile katılmış, ferdi olarak bir beşincilik elde edilmiştir.

KOŞARAK HEDEF BULMA

1- TSK Spor Gücü Komutanlığı Koşarak Hedef Bulma (KHB) takımı; Türkiye Koşarak Hedef Bulma Federasyonunun organizatörlüğünde 24-29 Şubat 2016 tarihleri arasında Antalya’da icra edilen Üçüncü Kademe Müsabakalarına iştirak etmiştir.

Müsabakalara 49 takım ve 902 sporcu iştirak etmiştir. Müsabakalar sonunda TSK Spor Gücü Komutanlığı KHB takımı katıldığı sekiz kategoride; altı takım birinciliği, iki takım ikinciliği elde etmiştir.

2- TSK Spor Gücü K.lığı Koşarak Hedef Bulma (KHB) takımı; Türkiye Koşarak Hedef Bulma Federasyonunun organizatörlüğünde 14-18 Nisan 2016 tarihleri arasında Çorum’da icra edilen Dördüncü Kademe Müsabakalarına iştirak etmiştir.

10 farklı kategoride takım halinde Türkiye Şampiyonu olmuştur.

3- TSK Spor Gücü K.lığı Koşarak Hedef Bulma (KHB) takımı; Türkiye Koşarak Hedef Bulma Federasyonunun organizatörlüğünde 19-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Balıkesir’de icra edilen Türkiye Oryantiring Şampiyonasına iştirak etmiştir.

11 farklı kategoride takım halinde Türkiye Şampiyonu olmuştur.

4- TSK Spor Gücü K.lığı Koşarak Hedef Bulma (KHB) takımı; Türkiye Koşarak Hedef Bulma Federasyonunun organizatörlüğünde 25-28 Ekim 2016 tarihleri arasında İzmir’de icra edilen Birinci Kademe Müsabakasına iştirak etmiştir.

TSK Spor Gücü Komutanlığı Koşarak Hedef Bulma takımı 10 takım içerisinde E-21 kategorisinde 1’inci olmuştur.

Değerli ziyaretçilerimiz,

Bu site, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulusal spor faaliyetleri ve 1949 yılında üye olduğu Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi (CISM) kapsamında yürütmekte olduğu faaliyetlerini tanıtmak ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadı ile kurulmuştur.

TSK Spor Faaliyetleri

ASKERİ SPORLARIN TARİHÇESİ

TSK Spor Faaliyetleri

Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi (CISM), üye ülkelerin Silahlı Kuvvetleri arasında dostane ilişkiler geliştirmek, beden eğitimi ve sportif etkinlikleri teşvik etmek, desteklemek ve evrensel barışa katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş bir organizasyondur.

CISM, 18 Şubat 1948'de Nice'de (Fransa) kuruldu. 2'nci Dünya Savaşını müteakip, Müttefik Kuvvetler Spor Konseyi ikinci organizasyonunu Berlin'de icra etmiştir. Özellikle batı ve doğu Avrupalı Müttefikler uyum içinde birbirleri ile mücadele ettiler. Maalesef, siyasi anlaşmazlıklar yüzünden Müttefik Kuvvetler Spor Konseyi 1947 yılında faaliyetlerine son verdi, fakat ertesi yıl CISM'in kurulması ve global bakış açısının doğması ile yeniden şekillendi.

TSK Spor Faaliyetleri

CISM, 1948 yılında beş Avrupa ülkesinin önderliğindeki kuruluşundan bu yana üye sayısı 2011 yılı itibariyle Avrupa, Afrika, Asya, Kuzey, Orta ve Güney Amerika olmak üzere toplam yüz otuz üç ülkeye ulaşmıştır. CISM, birçok bölgesel ve kıtasal şampiyonaya ek olarak her yıl yirmiye yakın dünya şampiyonası ve her dört yılda bir altı bin civarında katılımcıdan oluşan (olimpiyat şampiyonları dahil olmak üzere) Dünya Askerî Oyunlarını düzenlemektedir.

Türkiye, İtalya ve İsveç'den sonra 1949 yılında sekizinci üye ülke olarak CISM'e dahil olmuş ve bugüne kadar da düzenli ve aktif bir üye olarak faaliyetlere katılım sağlamaktadır.

TSK'NIN ULUSLARARASI SPOR FAALİYETLERİ

01-13 Ekim 2015 tarihleri arasında Kore Cumhuriyeti’nde 110 ülke silahlı kuvvetlerinin katılıyla icra edilen CISM Dünya Askeri Oyunları’nda;

  • TSK Atış Takımı; Tabanca 25 m. Yavaş+ Çabuk Müsabakası’nda Dünya 32 ülke arasında Dünya Üçüncüsü, J.Asb.Kd.Bçvş. Yusuf Dikeç Tabanca 25 m. Yavaş+Çabuk Müsabakasında Dünya 36 sporcu arasında Dünya Birincisi,
  • TSK Deniz Pentatlonu Takımı; Genel takım sıralamasında 12 ülke arasında Dünya Altıncısı, Dz.Tğm. Kemal İLÇİN Çeviklik Parkuru branşında Dünya 48 sporcu içerisinde Dünya İkincisi,
  • TSK Hava Pentatlonu Takımı; Genel takım sıralamasında 12 ülke arasında Dünya Üçüncüsü, Hv.Svn.Ütğm.Hami KARAGÖL Eskrim branşında 36 sporcu içerisinde Dünya İkincisi, Basketbol branşında Dünya Üçüncüsü, Harbiyeli Murat ÇEŞMELİLER Basketbol branşında Dünya Birincisi olmuştur.

24-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Kalahari Çölü-Güney Afrika’da düzenlenen Ultra Maraton Şampiyonasında Dz.P.Yzb.Mahmut Yavuz Dünya İkincisi olma başarısı göstermiştir.

21-29 Kasım 2015 tarihleri arasında İrlanda’da icra edilen WAKO Dünya Kick Boks Şampiyonasında J. Er Üzeyir ÇUKADAR Dünya İkincisi olmuştur.