GÜNLÜK FAALİYETLER

29 Temmuz 2017


28 Temmuz 2017 tarihinde;

 1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
  1. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG YILDIRIM, Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait KRIVAK-III sınıfı HETMAN SAGAIDACHNY fırkateyni ile deniz eğitimleri icra etmiş ve Köstence/Romanya’ya intikal etmiştir.
  2. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG KÖYCEĞİZ tarafından Ege Denizi’nde Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı icra edilmiştir.
  3. Doğu Akdeniz’de petrol ulaştırmasının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına karşı varlık göstererek caydırıcılık sağlanması ve NATO’nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarının desteklenmesi maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; TCG GAZİANTEP Doğu Akdeniz’de keşif gözetleme ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisine refakat ve koruma görevi icra etmektedir. TCG BORA keşif gözetleme icra etmiştir.
  4. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden TCG FIRTINA Lübnan açıklarında karakol icra etmiştir.
  5. TCG BAYRAKTAR, Deniz Harp Okulu Açık Deniz Eğitimleri kapsamında Girne/KKTC’ye intikal etmektedir.
  6. TCG GÖKOVA, deniz haydutluğu ile mücadele harekatı kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151’e yardımcı destek vererek Doha/Katar’a intikal etmektedir.
  7. Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun ile mücadele ve küresel deniz ticareti ile açık denizlerin serbestliği ilkesinin korunması maksadıyla tesis edilen Birleşmiş Görev Kuvveti-151’e direkt destek sağlayan TCG GİRESUN, Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında Cibuti/Cibuti liman ziyareti icra etmektedir.
  8. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 11 gemi seyir icra etmiştir.

 2. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
  (28 Temmuz 2017)
  Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler

  Suriye Sınırı

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 504 şahıs ve Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 14 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
  - 10.400 paket sigara,
  - bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

  İran Sınırı

  İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

  Yunanistan Sınırı

  Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 48 şahıs ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 67 şahıs yakalanmıştır.

  Bulgaristan Sınırı

  Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 17 şahıs yakalanmıştır.