GÜNLÜK FAALİYETLER

24 Kasım 2017


23 Kasım 2017 tarihinde;

 1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
  1. Karadeniz Şile açıklarında batan “BİLAL BAL” isimli kuru yük gemisinin arama faaliyetlerine TCG ALEMDAR Kurtarma gemisi ile devam edilmektedir.
  2. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve Türk boğazlarının güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyum Harekâtı kapsamında; TCG SALİHREİS, TCG TUZLA, TCG KİLİMLİ, bir denizaltı ve iki helikopter Batı Karadeniz’de deniz eğitimleri icra etmiştir.
  3. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG ALANYA; deniz eğitimleri icra ederek Çanakkale’ye intikal etmektedir.
  4. Bir deniz karakol uçağı Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiş; Akdeniz’de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı’na yardımcı destek sağlamıştır.
  5. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG KAŞ tarafından Ege Denizi’nde Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı icra edilmiştir.
  6. Doğu Akdeniz’de petrol ulaştırmasının güvenliğini tesis etmek, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına karşı varlık göstererek caydırıcılık sağlamak ve NATO’nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarını desteklemek maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında;
   1. (1) TCG GÖKÇEADA Doğu Akdeniz’de keşif gözetleme,
   2. (2) Bir denizaltı karakol icra etmektedir.
  7. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden TCG BEYKOZ Lübnan açıklarında keşif gözetleme icra etmektedir.
  8. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 30 gemi seyir icra etmiştir.
  1. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
   (23 Kasım 2017)
   Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler

   Suriye Sınırı

   Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.536 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 76 adet diğer malzemeler ele geçirilmiştir.

   İran Sınırı

   İran'dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan yedi şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 28.400 paket sigara ele geçirilmiştir.

   Yunanistan Sınırı

   Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 130 şahıs yakalanmıştır.

   Gürcistan Sınırı

   Türkiye'den Gürcistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.