GÜNLÜK FAALİYETLER

24 Mayıs 2017


23 Mayıs 2017 tarihinde;

 1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
  1. Karadeniz Uyumu Harekâtı’nda görevli bir denizaltı, Karadeniz’de karakol icra etmektedir.
  2. “DENİZKURDU 2017 Tatbikatı” 78 gemi ve 24 deniz hava vasıtasının katılımı ile 13-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz’de icra edilmektedir.
  3. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG KARADENİZ EREĞLİ, Ege Denizi’nde NATO’nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı’na iştirak etmiştir.
  4. Akdeniz Kalkanı Harekatı’nda görevli TCG BAFRA, keşif gözetleme icra etmektedir. TCG BORA keşif gözetleme icra etmiştir.
  5. Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden TCG TÜRKELİ Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
  6. NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli TCG ERDEK; deniz eğitimleri icra ederek MAHON/İSPANYA’ya intikal etmektedir.
  7. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG GÖKÇEADA; deniz eğitimleri icra ederek CASABLANCA/FAS’a intikal etmektedir.
  8. 16-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında icra edilmekte olan “İMBAT-17 Tatbikatı”na Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun bölgelerinde devam edilmektedir.
  9. 16-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında icra edilmekte olan “YILDIRIM Seferberlik Tatbikatı”na Foça Deniz Üs Komutanlığı iştirak etmektedir.
  10. Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 59 gemi seyir icra etmiştir.

 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:
  Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir.


 3. K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
  (23 Mayıs 2017)
  Bölge / Yer Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler

  Suriye Sınırı

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.359 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 560 gram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

  Irak Sınırı

  Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 44 şahıs yakalanmıştır.

  İran Sınırı

  İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 32 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 7.530 paket sigara ele geçirilmiştir.

  Yunanistan Sınırı

  Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan yedi şahıs yakalanmıştır.

  Bulgaristan Sınırı

  Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 29 şahıs yakalanmıştır.