GÜNLÜK FAALİYETLER


19 Ağustos 2018 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler: 

a. Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 606 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 20 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 56.040 paket sigara ele geçirilmiştir.

b. Irak Sınırı: Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs, Türkiye’den Irak’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır.

c. İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır.

ç. Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 38 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 321 şahıs yakalanmıştır. 

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyum Harekatı kapsamında; bir denizaltı karakol görevine devam etmektedir. 

 b. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir korvet ve bir hücumbot keşif gözetleme, bir karakol gemisi karakol görevine devam etmektedir. 

 c. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında karakol görevine devam etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

Bursa Yıldırım ilçesi Kanlıgöl mevkiinde yaralanan bir vatandaşımızın, görevlendirilen arama kurtarma helikopteri ile kurtarılarak Bursa Üniversitesi Hastanesine nakli sağlanmıştır. (Bilgilendirme yapılmıştır.)