YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

1

Terörle mücadele harekatı kapsamında; Şırnak/Uludere’de iki el yapımı patlayıcı ve Van/Başkale’de üç el yapımı patlayıcı olmak üzere toplam beş adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

1

Hakkâri/Yüksekova’da, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında üç adet Kalaşnikof piyade tüfeği ele geçirilmiştir.

2

Hakkâri/Şemdinli’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında 280 adet 12,7 mm uçaksavar mühimmatı, 88 adet Doçka uçaksavar mühimmatı ve bir adet roketatar mühimmatı ele geçirilmiştir.

1

Mardin/Nusaybin’de, Suriye kuzeyi barınma alanlarından kaçan PKK/PYD-YPG bölücü terör örgütü mensubu bir terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.

2

Şırnak/Beytüşşebap’ta, güvenlik güçleri tarafından icra edilen meskun mahal aramasında bölücü terör örgütü mensubu bir terörist silahsız olarak yakalanmıştır.

3

Mardin/Kızıltepe’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış beş kg patlayıcı madde ele geçirilmiştir.

1

Van/Erciş’de güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen dört sığınak içerisinde çok miktarda muhtelif yaşam ve 600 kg gıda malzemesi ele geçirilmiştir.

2

Tunceli/Nazimiye ve Şırnak/Uludere’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı ve bir adet mayın tespit edilerek imha edilmiştir.

1

Hakkâri/Çukurca kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında iki adet AT-4 tanksavar silahı ele geçirilmiştir.

2

Hakkâri/Şemdinli kırsalında güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet SA-18 hava savunma füzesi ele geçirilmiştir.

3

Şırnak/Beytüşşebap’ta güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir sığınak içerisinde el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 125 adet tüp, 150 adet pil ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

4

Hakkâri/Yüksekova kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

1

Mardin ve Şırnak'ta, Suriye ve Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu dört terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.

2

 Hakkâri/Şemdinli kırsalında,  bölgesinde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu bir terörist etkisiz hale getirilmiş, bir adet RPG-7 Roketatar, bir adet Biksi makineli tüfeği, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, sekiz adet el bombası, bir adet el telsizi ve çok sayıda muhtelif çapta mühimmat ele geçirilmiş; iki adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.