YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

1

Iğdır/Aralık kırsalında icra edilen operasyonda bir bölücü terör örgütü mensubu terörist silahsız olarak yakalanmıştır.

2

Hakkâri/Yüksekova kırsalında, devam eden operasyonda üç adet el bombası, 250 adet Biksi makineli tüfek fişeği, bir adet havan mühimmatı, dokuz adet tüp, dört adet regülatör, üç adet akü, bir adet hilti, bir adet jeneratör ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

3

Diyarbakır/Kulp kırsalında icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

1

Siirt/Pervari’de devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensubu terörist sayısı beş olmuştur. Operasyonlarda bir adet M-16 piyade tüfeği, iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

2

Hakkâri/Yüksekova kırsalında icra edilen arazi aramasında toprağa gömülü vaziyette üç adet Kalaşnikof piyade tüfeği, bir adet Biksi makinalı tüfeği, iki adet el yapımı patlayıcı, iki adet RPG-7 roketatar mühimmatı, üç adet el bombası, altı adet 60 mm.lik havan mühimmatı, beş kg C-4 plastik patlayıcı, 581 adet Biksi makinalı tüfek fişeği, üç adet telsiz ve çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirilmiştir. Çukurca kırsalında ise bir el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

3

Hakkâri/Merkez kırsalı, Irak kuzeyi/Kani Rash/Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde; üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu teröristlere ait silah mevzi, mağara ve sığınaklar düzenlenen hava destekli operasyonla imha edilmiştir. Operasyonlarda sekiz bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

4

Şırnak/Merkez kırsalında; üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen silahlı beş bölücü terör örgütü mensubu terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

1

Siirt/Pervari kırsalında üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen silahlı beş bölücü terör örgütü mensubu terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.) 

2

Irak kuzeyi/Kandil-Metina bölgelerinde, hudut hattındaki üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu teröristlere ait silah mevzi, mağara ve sığınaklar, düzenlenen hava harekâtıyla imha edilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

3

Hakkâri/Yüksekova kırsalı ile Irak kuzeyi Hakurk, Zap ve Gara bölgelerinde üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen silahlı yedi bölücü terör örgütü mensubu terörist 18 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

4

Hakkâri/Çukurca ve Yüksekova kırsalında icra edilen arazi aramalarında 21 kg TNT ele geçirilmiş, bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

1

Şırnak/Beytüşşebap’ta icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2

Mardin/Nusaybin’de, saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen PKK/PYD-YPG terör örgütü mensubu bir terörist, meşru savunma hakkı kapsamında yapılan atışlar neticesinde etkisiz hale getirilmiştir.

1

Hakkâri/Şemdinli, Van ve Bitlis kırsalında, icra edilen arazi aramasında tespit edilen altı adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2

Şırnak/Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu dört terörist teslim olmuştur.