MESAJ

SAYIN GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR’IN JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞININ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI
(14 HAZİRAN 2017)

Jandarma Genel Komutanlığımızın Kahraman ve Fedakâr Mensupları,

Bayraklaşan vatan topraklarının her karışında asayişin sağlanması görevlerini, büyük bir heyecan ve üstün bir vazife anlayışı içinde yerine getiren Jandarma Genel Komutanlığımızın 178’inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Vatan, millet ve cumhuriyete her zaman aşk ve sadakatle bağlı tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusu olan Jandarma Genel Komutanlığı; kurulduğu 1839 yılından beri ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Asil Türk milletinin huzur ve güvenliği için büyük bir özveri ile yurdun dört bir köşesinde vazife yürütmektedir.

Günümüz güvenlik ortamı; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada kamu düzeni ile ulusal güvenliğe yönelik tehditlerin giderek çeşitlendiği; terörizm, ayrılıkçı hareketler, uluslararası göç, kaçakçılık, organize suçlar ve siber terörizm gibi asimetrik tehditlerin güvenlik algılamalarını büyük ölçüde değiştirdiği karmaşık bir yapı sergilemektedir.

Jandarma Genel Komutanlığı personeli, yurdun dört bir köşesinde başta terörle mücadele olmak üzere asayiş ve güvenliğin sağlanmasında Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçlerimiz ve diğer güvenlik unsurları ile omuz omuza canları pahasına kahramanca, destansı bir mücadele vermektedir. “Arama Kurtarma Faaliyetleri, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması gibi sosyal sorumluluk projeleri de dâhil olmak üzere adli, mülki ve askerî vazifelerini ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde, 7 gün 24 saat esasıyla yerine getiren kahraman ve fedakâr personele içtenlikle teşekkür ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü kurumlarından biri olma özelliğini taşıyan Jandarma teşkilatımızın, milletimizin güven ve sevgisi ile 178 yıllık kurumsal hafızasından aldığı güç ve cesaretle, milletimizin emrinde görev yaptığı her yerde; terörle mücadele ve asayiş hizmetlerini kanunların ve nizamların öngördüğü şekilde sağlayarak, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da gurur kaynağımız olmaya ve güvenlik kuvvetlerimizin saygınlığına katkı sağlamaya devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Bu kuruluş yıl dönümü vesilesiyle; milletimizin birliği, beraberliği ve huzuru için, kutsal vatan topraklarının bütünlüğü ve devletimizin bekası uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar GÜLER başta olmak üzere, Jandarma teşkilatımızın başarısı ve milletimizin kendilerine olan güveninin daha üst seviyelere taşınması için büyük bir özveri ile çalışan değerli bütün muvazzaf ve emekli personelini ve onlara destek veren kıymetli aile fertlerini en içten duygularımla kutluyor; kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

  Hulusi AKAR
  Orgeneral
  Genelkurmay Başkanı