MESAJ

SAYIN GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR’IN SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞININ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI
(18 HAZİRAN 2017)

Sahil Güvenlik Komutanlığının Değerli Mensupları,

Üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzun deniz yetki alanlarının emniyet, asayiş ve güvenliğinin sağlanmasında; ulusal ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hükümranlık hak ve menfaatlerimizin korunması ile arama kurtarma bölgemizde büyük bir başarı ve fedakârlıkla görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın 35’inci kuruluş yıl dönümünü gururla kutluyoruz.

Küresel güvenlik ortamındaki son gelişmelerin ortaya çıkardığı terörizm, her türlü kaçakçılık, düzensiz göç ve deniz haydutluğu gibi asimetrik unsurlar içeren tehditlerin önlenmesinde Sahil Güvenlik Komutanlığına büyük görev düşmektedir. Aynı zamanda kara sularımızın içerdiği ekonomik değerler yanı sıra çevrenin korunması ihtiyaçları da dikkate alındığında, “Mavi Vatan” denizlerimizde güvenliği sağlamak ve idame ettirmekten sorumlu kolluk kuvveti olan Sahil Güvenlik Komutanlığının öneminin ve sorumluluklarının her geçen gün arttığı açıkça görülmektedir.

Son yıllarda ciddi artış gösteren deniz yoluyla düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla Ege Denizi’nde UMUT, Akdeniz’de GÜVEN harekâtı devam ettirilmektedir. Büyük bir özveri ve kararlılık içinde, 7 gün 24 saat esasıyla görev yapan ve önceliğinin insan hayatı olduğu bilinci ile başta düzensiz göç mağdurları olmak üzere çok sayıda yaşam kurtaran; ulusal ve uluslararası sularda arama kurtarma faaliyetlerini başarıyla yürüten Sahil Güvenlik Komutanlığımızın değerli personelini içtenlikle kutluyorum.

Kurulduğu günden bu yana, ülkemizin güvenliğine ve kültürel zenginliklerimizin korunmasına önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra, uluslararası sularda da icra ettiği başarılı operasyonlar ile dünyadaki sayılı Sahil Güvenlik güçlerinden biri olduğunu ispatlayan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın, sürekli gelişim ilkesiyle yenilediği modern platformları ve nitelikli personeli ile yürüttüğü tüm faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Bu kuruluş yıl dönümü vesilesiyle; bayraklaşan vatan topraklarının ve denizlerinin bütünlüğü, milletimizin egemenlik, bağımsızlık, birlik ve güvenliği uğrunda canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Bülent OLCAY başta olmak üzere, Sahil Güvenliğimizin bugünkü seviyesine gelmesi, üstün niteliklerle donatılması ve başarısının daha üst seviyelere taşınması için emek veren muvazzaf ve emekli tüm değerli personeli ile onlara destek veren kıymetli aile fertlerini en içten duygularla bir kez daha kutluyor; kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

Denizleriniz sakin, ufkunuz ve bahtınız açık olsun.

  Hulusi AKAR
  Orgeneral
  Genelkurmay Başkanı