20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı

Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 43’üncü yıl dönümü kapsamında “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

İlk olarak 19 Temmuz 2017 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Fazıl Can KORKUT ve beraberindeki heyet, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR’ı ziyaret etmiştir.

20 Temmuz 2017 tarihinde Anıtkabir’de, müteakiben Ulus Meydanında gerçekleştirilen törenlere askerî ve mülki erkânın yanı sıra Kıbrıs gazileri de katılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE tarafından temsil edildiği ve büyük bir coşku ile KKTC’de icra edilen törenlere; Türk Deniz Kuvvetlerine ait unsurlar (TCG GAZİANTEP, TCG BURAKREİS ve TCG BORA), SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları iştirak etmiştir.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle, Orgeneral AKAR tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI’ya gönderilen mesajda; 43 yıldır devam eden huzur ve güven ortamının bozulmaması, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve eşitliğinin korunması ve geçmişten gelen haklarının ve kazanımlarının sürdürülmesi gibi konulara değinilerek, Kıbrıs Türk halkının vermiş olduğu bu onurlu mücadele uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz bir kez daha rahmetle, kahraman gazilerimiz minnet ve şükranla anılmıştır.

Büyük fotoğrafları görmek için lütfen resimlere tıklayınız.