YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

26 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Şırnak/Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu beş terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.

2.

Mardin/Nusaybin’de, hudut hattındaki birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen silahlı bölücü terör örgütü mensubu iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.

3.

Hakkâri/Çukurca kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen yol aramasında tespit edilen bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

4.

Hakkâri/Yüksekova kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen boş bir evde iki adet el telsizi, bir adet uydu telefonu, bir adet jeneratör ve çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

25 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda 24 Mayıs 2018’de saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiş, dört adet AT-4 tanksavar silahı ile sekiz adet roketatar mühimmatı ele geçirilmiş, bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2.

Mardin/Nusaybin’de, yasadışı yollardan sınırı geçmeye çalışan PKK/PYD-YPG mensubu bir terörist güvenlik güçleri tarafından silahsız olarak yakalanmıştır.

3.

Mardin/Nusaybin’de, PKK/PYD-YPG mensubu üç terörist güvenlik güçlerine silahlı olarak teslim olmuştur.

4.

Şırnak/Merkez’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

5.

Hakkâri/Merkez kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı, iki adet patlayıcı madde düzeneği, beş adet devre kartı, yedi adet ateşleme düzeneği, bir adet telsiz düzeneği, altı adet elektrikli fünye, bir adet infilaklı fitil, bir adet tüp tespit edilerek imha edilmiş, 51 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği ve bir adet silah dürbünü ele geçirilmiştir.

24 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Diyarbakır/Lice’de icra edilen operasyonda; tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edilmiş, 20.000 kök kenevir ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2.

Hakkâri/Merkez kırsalında güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında; bir el yapımı patlayıcı, 51 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, bir adet silah dürbünü, iki adet patlayıcı madde düzeneği, bir adet telsize bağlı ateşleme düzeneği, altı adet elektrikli fünye ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

3.

Siirt/Pervari’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen üç mağara içerisinde üç adet tüfek bombası, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 22 adet tüp ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

23 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Siirt/Baykan kırsalında, 22 Mayıs 2018’de icra edilen hava harekâtı sonucunda bölücü terör örgütü mensubu iki teröristin daha etkisiz hale getirildiği tespit edilmiş (Toplam beş bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.), bir adet M-16 piyade tüfeği, bir adet Kanas keskin nişancı tüfeği, üç adet Kalaşnikof piyade tüfeği, yedi adet el bombası, beş kg TNT patlayıcı madde, iki adet telsiz ile çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

2.

Irak Kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyon kapsamında icra edilen arazi aramasında el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 55 kg amonyum nitrat, bir adet top ve bir adet havan mühimmatı ele geçirilmiştir.

3.

Kars/Kağızman kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet M-16 piyade tüfeği ve muhtelif malzemesi ele geçirilmiştir.

22 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Hakurk Bölgesinde devam eden operasyonda 21 Mayıs 2018’de teröristlerin sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu üç teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

2.

Tunceli/Merkez’de, 21 Mayıs 2018 tarihinde hava harekâtı icra edilen bölgede güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği, bir adet tabanca, 19 adet el yapımı patlayıcı, bir kg C4 ve 100 gr TNT patlayıcı madde, 150 kg amonyum nitrat, 48 adet elektrikli fünye, dört adet telsiz ile çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

3.

Hakkâri/Yüksekova kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet AT-4 tanksavar silahı (kullanılmış, boş) ele geçirilmiştir.

4.

Şırnak/Beytüşşebap’ta, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında yedi adet RPG-7 Roketatar mühimmatı ve bir adet telsiz komuta bağlantı sistemi ele geçirilmiştir.

21 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Tunceli/Pertek’te güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında dört adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 2.858 adet fişeği, üç adet el bombası ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

2.

Hakkâri/Yüksekova kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet RPG-7 roketatar ve yedi adet roketatar mühimmatı ele geçirilmiştir.

3.

Güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramalarında, Hakkâri/Çukurca kırsalında üç ve Hakkâri/Yüksekova kırsalında iki olmak üzere toplam beş el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

20 Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen iki mağara içerisinde iki adet Doçka uçaksavar sehpası ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2.

Hakkâri/Şemdinli kırsalında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen bir sığınak içerisinde bir adet AT-4 TAS silahı, bir adet Kanas keskin nişancı tüfeği, üç adet Kaleşnikof piyade tüfeği, beş adet el bombası, iki adet telsiz, bir gece görüş dürbünü ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.