YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

22 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Hakurk-Kani Rash bölgesinde icra edilen operasyonda, komando birlikleri ile bölücü terör örgütü mensubu teröristler arasında çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu beş terörist etkisiz hale getirilmiş, iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği, iki adet Biksi makineli tüfek ve bir RPG-7 roketatar ele geçirilmiştir.

2.

Batman/Sason’da, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu bir terörist silahlı İHA ile gerçekleştirilen atış sonucu etkisiz hale getirilmiş, bir adet M-16 piyade tüfeği, iki adet tabanca, dört adet el bombası, 424 adet muhtelif çapta fişek, 14 adet fünye ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

3.

Bingöl/Merkez’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

3.

Bingöl/Kiğı’da icra edilen operasyonda, tespit edilen iki el yapımı patlayıcı imha edilmiş ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

21 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Şırnak/Uludere’de güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında iki adet AT-4 Güdümlü TAS silahı, bir el bombası ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2.

Bingöl/Genç’te, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

3.

Muş/Merkez’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında toprağa gömülü vaziyette el yapımı patlayıcı olarak kullanılmak üzere tuzaklanmış üç adet tüp tespit edilerek imha edilmiştir.

20 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Kani Rash bölgesinde icra edilen operasyonda; bir pompalı tüfek, iki el bombası, bir el telsizi, beş el yapımı patlayıcı, 50 dinamit lokumu, bir roketatar mühimmatı, 10 metre infilaklı fitil ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2.

Diyarbakır/Hani, Hakkari/Çukurca, Şırnak/Uludere, Bitlis/Tatvan’da güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramalarında dört adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

19 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi/Kani Rash bölgesinde, icra edilen operasyonda 494 adet Doçka Mühimmatı (23 mm) ve bir adet jeneratör ele geçirilmiştir.

2.

Mardin/Dargeçit’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen sığınak içerisinde bir adet Zagros Keskin Nişancı Tüfeği, dört adet Kalaşnikof piyade tüfeği ile muhtelif yaşam ve gıda malzemesi ele geçirilmiştir.

3.

Şırnak/Beytüşşebap’da, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

4.

Mardin/Nusaybin’de, Suriye barınma alanlarından kaçan PKK/PYD-YPG terör örgütü mensubu bir terörist teslim olmuştur.

5.

Şanlıurfa/Ceylanpınar’da, 1/1/3’üncü Hudut Alay Komutanlığı Şehit Er Adem DÖĞÜŞGEN Hudut Karakol Komutanlığına PKK/PYD-YPG mensubu teröristlerce silahlı ve roketli saldırıda bulunulmuş, meşru müdafa kapsamında yapılan atışlar neticesinde 23 PKK/PYD-YPG mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir.

18 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Şırnak/Merkez’de icra edilen operasyonda; güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensubu teröristler arasında çıkan çatışmada aralarında sözde Gabar cephe sorumlu yardımcısı ve YJA star sorumlusununda olduğu bölücü terör örgütü mensubu üç terörist etkisiz hale getirilmiş, bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği, bir adet M-16 tiyade tüfeği, bir adet Biksi makineli tüfek, altı adet el bombası, dört adet RPG-7 roketatar mühimmatı, iki adet antitank mayını, 50 kg amonyum nitrat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2.

Şırnak/Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu dört terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.

3.

Muş/Merkez’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında beş adet el yapımı patlayıcı, 274 adet Biksi makineli tüfek fişeği, 100 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış yedi adet tüp ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

4.

Irak kuzeyi Hakurk/Kani Rash bölgesinde, komandolar tarafından icra edilen operasyonda tespit edilen iki mağara ve bir sığınak içerisinde çok miktarda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

5.

Tunceli/Ovacık’ta, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen üç sığınak içerisinde çok miktarda tıbbi malzeme ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

6.

Bitlis/Güroymak’ta, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında araziye gizlenmiş çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

17 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi Kani Rash bölgesinde, komando birlikleri tarafından icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü mensubu bir terörist yakalanmış, bir mağara içerisinde bir adet RPG-7 roketatar, bir adet Biksi makinalı piyade tüfeği ve bir adet gece görüş dürbünü ele geçirilmiştir.

2.

Ağrı/Doğubayazıt’ta, hudut hattında görevli güvenlik güçlerine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından açılan taciz ateşine meşru müdafaa kapsamında verilen karşılık sonucu iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.

3.

Tunceli/Nazımiye’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında iki adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

4.

Tunceli/Merkez’de, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında, bir sığınak içerisinde el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 17 adet tüp, üç adet akü ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

16 Mart 2018 tarihinde meydana gelen olaylar;

1.

Irak kuzeyi Kani Rash bölgesinde, güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonda dört adet el yapımı patlayıcı imha edilmiş, iki adet RPG-7 mühimmatı ve 100 kg amonyum nitrat ele geçirilmiştir.

2.

Mardin/Nusaybin’de, hudut hattında görevli güvenlik güçlerine Suriye kuzeyinden silahlı saldırı hazırlığında olduğu değerlendirilen PKK/PYD-YPG terör örgütü mensubu bir terörist etkisiz hale getirilmiştir.

3.

Hakkâri/Çukurca Narlı köyü kırsal alanında, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet Doçka uçaksavar ağır makinalı tüfeği ele geçirilmiştir.

4.

Bitlis/Tatvan’da, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir adet piyade tüfeği ele geçirilmiştir.

5.

Mardin/Kızıltepe’de, hudut hattında görevli güvenlik güçlerince 329 adet Kalaşnikof mühimmatı, altı adet el bombası ele geçirilmiştir.