GÜNLÜK FAALİYETLER


05 Aralık 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:     

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:      

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 216 şahıs, yakalanmıştır.

(2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 138 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 98 şahıs yakalanmıştır.

(3)  İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır.

(4)  Bulgaristan Sınırı: Türkiye’den Bulgaristan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır.

(5) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: 

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasadışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer denizaltı ve deniz karakol uçağı keşif gözetleme icra etmiştir. Bir karakol gemisi keşif gözetleme icra etmektedir. 

b. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir hücumbot keşif gözetleme icra etmiştir. Birer denizaltı, fırkateyn ve mayın avlama gemisi keşif gözetleme, bir fırkateyn Yavuz sondaj gemisine, bir hücumbot Fatih sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi icra etmektedir.

c. 28 Kasım-12 Aralık 2019 tarihleri arasında icra edilen NATO’nun Deniz Muhafızı Odak Harekatı kapsamında; TCG ÇANAKKALE Denizaltısı ve TCG GÖKSU fırkateyni keşif ve gözetleme görevi icra etmektedir.  

ç. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG GİRESUN denizde durumsal farkındalık eğitimleri icra etmektedir.

d. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Kanada Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral ile NATO Deniz Muhafızı Harekâtı Komutanı Türk Komodor ve Akdeniz Kalkanı Harekâtı'na komuta eden Türk Komodor; 05 Aralık 2019 günü Doğu Akdeniz’de Akdeniz Kalkanı Harekâtı sancak gemisi TCG BARBAROS’ta bir araya gelerek koordinasyon toplantısı icra edilmiş ve Akdeniz Kalkanı Harekâtı ile NATO’ya katkılarımız konusunda bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 

    Ege Denizi’nin uluslararası sularında eğitim uçuşları icra edilmiştir.