GÜNLÜK FAALİYETLER


22 Ocak 2020 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı;   

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 382 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler sonucunda 700 paket sigara ve 37 adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı geçişi teşebbüsünde bulunan 45 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı geçişi teşebbüsünde bulunan 51 şahıs yakalanmıştır.

(3) İran Sınırı: Yapılan müdahaleler sonucunda 34.152 paket sigara ele geçirilmiştir.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti, bir deniz karakol uçağı Karadeniz’in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir. 

b. NATO Daimi MKT Görev Grubu-2'de (SNMCMG-2) görevli TCG AKÇAY; denizde durumsal farkındalık eğitimleri icra ederek Varna/BULGARİSTAN’a intikal etmektedir.

c. Ege Denizinin uluslararası hava sahasında bir deniz helikopteri tarafından keşif ve gözetleme uçuşu icra edilmiştir.

ç. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Yavuz Sondaj Gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa Araştırma Gemisine refakat görevi, iki denizaltı ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

d. Türk Deniz Görev Grubunda görevli TCG GÖKSU, TCG GÖKOVA, TCG GAZİANTEP vTCG YB. K.GÜNGÖR Akdeniz’de deniz eğitimleri, TCG GEDİZ Agusta/İTALYA liman ziyareti icra etmektedir. 

e. Bir Su altı Arama Kurtarma Timi, Uzunçayır Baraj Gölünde kayıp şahsı arama faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Ege Denizinin uluslararası sularında eğitim uçuşu icra edilmiştir.

b. Sıhhi Tahliye: Görevlendirilen bir uçak ile solunum yetmezliği rahatsızlığı olan bir vatandaşımızın (5 yaşında bir çocuk) Van'daki bir hastaneden Ankara'da bir hastaneye sıhhi tahliyesi yapılmıştır.