Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı
ANA SAYFA GENELKURMAY BAŞKANI TSK HAKKINDA BASIN YAYIN FAALİYETİ GENEL BİLGİLER İNSAN KAYNAKLARI SİTE HARİTASI
Genelkurmay Başkanı Geri

Yaşar GÜLER

Orgeneral

Orgeneral Yaşar GÜLER, 1954 yılında Ardahan’da doğmuştur. Teğmen rütbesiyle 1974 yılında Kara Harp Okulundan, 1975 yılında Muhabere Okulundan mezun olmuştur.

1975-1984 yıllarında çeşitli birliklerde Muhabere Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunan Orgeneral GÜLER; 1986 yılında Kara Harp Akademisinden, 1988 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuştur.

Kurmay subay olarak; 1986-1988 yılları arasında Yurt İçi Bölge Komutanlığında Harekât Başkanlığı, 1988-1991 yıllarında Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığında Plan Subaylığı, 1991-1992 yılları arasında 12’nci Piyade Tümen Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 1992-1994 yılları arasında Silopi’de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı, 1994-1995 yılları arasında Bosna-Hersek Türk Tugay Komutan Yardımcılığı, 1995-1997 yılları arasında Başbakanlık Askerî Başdanışmanlığı Proje Subaylığı, 1997-1999 yılları arası...

Devamı

GENELKURMAY BAŞKANI

FAALİYETLER MESAJLAR KONUŞMALAR

GÜNLÜK FAALİYETLER


26 Ocak 2021 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan 116 şahıs yakalanmıştır.

(2) İran sınırı: İran'dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır.

(3) Yunanistan Sınırı: Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır.

(4) KKTC Sınırı: KKTC'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

(5) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasadışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir korvet keşif ve gözetleme faaliyetine devam etmektedir.

b. Doğu Akdeniz’de denizde durumsal farkındalığı sağlamak, deniz güvenliğine katkıda bulunmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir denizaltı ve iki fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

c. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtına iştirak eden bir korvet keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç. Türk Deniz Görev Grubunda görevli iki fırkateyn; Akdeniz’de keşif, gözetleme ve varlık gösterme görevi icra etmektedir.

d. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de (SNMG-2) görevli bir fırkateyn, TCG Gaziantep ve İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS Cristobal Colon Fırkateyni ile geçiş eğitimleri icra etmiştir.

e. Ege Denizi'nde bir deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir denizaltı ve iki korvet keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.