GÜNLÜK FAALİYETLER


10 Temmuz 2020 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 640 gram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

(2) İran Sınırı: Yapılan müdahaleler esnasında 117 adet havalı tabanca, iki adet havalı makinalı tabanca, 3.000 paket sigara, 15.000 adet yakı ve 289.018 adet ilaç ele geçirilmiştir.

(3) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; bir deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiş; iki karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Ege Denizi’nde; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; iki korvet keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

c. NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı’na destek sağlamak maksadıyla, bir deniz karakol uçağı Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir.

ç. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn Yavuz Sondaj Gemisine refakat görevi, birer korvet ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

d. Akdeniz’de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında; bir deniz karakol uçağı Akdeniz’in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir.

e. NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de (SNMCMG-2) görevli bir mayın gemisi; Burgaz/Bulgaristan liman ziyareti icra etmektedir.

f. Bir Sualtı Arama Kurtarma Timi, Van Gölünde 27 Haziran 2020 tarihinde batan, içinde düzensiz göçmenlerin bulunduğu tekneyi tespit etmiş; arama faaliyetleri esnasında dört kişinin cesedi çıkarılmıştır.

g. Türk Deniz Görev Grubunda görevli beş fırkateyn ve bir lojistik destek gemisi; Akdeniz’de keşif, gözetleme ve varlık gösterme görevi icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Sıhhi Tahliye: Görevlendirilen bir helikopter ile Kastamonu ili Valla Kanyonunda arama kurtarma faaliyeti icra edilmiş; düşme sonucu yaralanan vatandaşın Bartın Devlet Hastanesine nakli sağlanmıştır.