GÜNLÜK FAALİYETLER


16 Ekim 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:    

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:    

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 469 şahıs yakalanmıştır.

(2) Irak Sınırı: Türkiye’den Irak'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 83 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 352 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer fırkateyn ve deniz karakol uçağı deniz eğitimleri icra etmiş; bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında bir deniz helikopteri tarafından keşif ve gözetleme uçuşu icra edilmiştir.

c. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih Sondaj Gemisine, bir korvet Yavuz Sondaj Gemisine ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa Araştırma Gemisine refakat görevi, iki denizaltı, bir hücumbot ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç. NUSRET-2019 Davet Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde NATO ve Türkiye’den, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer ve uçar birlikleri ile yabancı ülke gözlemcilerinin katılımıyla 04-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilmektedir.