GÜNLÜK FAALİYETLER


31 Mart 2020 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan 90 şahıs yakalanmıştır.

(2) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; birer fırkateyn, denizaltı ve deniz karakol uçağının iştiraki ile deniz eğitimleri icra edilmiştir.

b. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de (SNMG-2) görevli TCG SALİHREİS; denizde durumsal farkındalık eğitimleri icra etmektedir.

c. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer denizaltı ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Yavuz Sondaj Gemisine, bir korvet Barbaros Hayreddin Paşa Araştırma Gemisine refakat görevi icra etmektedir. 

ç. Güney Görev Grup Komutanlığı harekâta hazırlık eğitimleri Akdeniz'de icra edilmiştir.

d. 19 Mart-08 Nisan 2020 tarihleri arasında icra edilen NATO'nun Deniz Muhafızı Odak Harekâtı kapsamında; TCG BÜYÜKADA ve TCG GÜR Akdeniz'de keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

e. Türk Deniz Görev Grubunda görevli TCG GEDİZ, TCG GELİBOLU, TCG GİRESUN, TCG GÖKÇEADA, TCG GÖKSU ve TCG YB.KUDRET GÜNGÖR; Akdeniz'de keşif, gözetleme ve varlık gösterme görevi icra etmektedir.

f. Bir Sualtı Arama Kurtarma Timi, Tunceli Munzur Çayı'nda kayıp bir şahsı arama faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Ege Denizi'nin uluslararası sularında eğitim uçuşu icra edilmiştir.