GÜNLÜK FAALİYETLER


12 Aralık 2018 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

a. Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 222 şahıs, yakalanmıştır.

b. Irak Sınırı: Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır.

c. İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır.

ç. Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 91 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 67 şahıs yakalanmıştır.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; üç fırkateyn ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Amfibi Görev Grup Komutanlığı Deniz Eğitimleri; 19 geminin iştiraki ile  Ege Denizinde icra edilmektedir.

c. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; iki fırkateyn Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç. Akdeniz’de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında; bir deniz karakol uçağı Akdeniz’in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir. 

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.