GÜNLÜK FAALİYETLER


21 Şubat 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı;

Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 512 şahıs yakalanmıştır.

(2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 45 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 107 şahıs yakalanmıştır.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı’na destek sağlamak maksadıyla bir deniz karakol uçağı Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir. 

b. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında bir fırkateyn ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, iki denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

c. 25 Şubat-08 Mart 2019 tarihleri arasında icra edilecek NATO DYNAMIC MANTA-19 Tatbikatı’na iştirak maksadıyla; bir deniz karakol uçağı ve bir genel maksat uçağı Sigonella /İTALYA’ya intikal etmiştir.

ç. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn ile bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.