GÜNLÜK FAALİYETLER


23 Ağustos 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı :

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 355 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

(2) İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 222 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 234 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

b. Organ nakli: Görevlendirilen iki uçakla Uşak'ta bir hastanede bulunan donörden alınan kalp greftinin Antalya’da bir hastanede bulunan bir hastaya, akciğer greftinin İstanbul’da bir hastanede bulunan bir hastaya nakli sağlanmıştır.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; iki fırkateyn, bir hücumbot ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir korvet Fatih Sondaj Gemisine, bir hücumbot Yavuz Sondaj Gemisine ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi,  birer karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. 24 Temmuz 2019 tarihinde Hazar Denizi’ne düşen Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait MİG-29 savaş uçağı enkazının çıkartılması maksadıyla Bakü/Azerbaycan’da bulunan 10 Kişilik Sualtı Arama Kurtarma Timi Bakü/Azerbaycan’dan Türkiye'ye intikal etmiştir. 

c. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer denizaltı ve deniz karakol uçağı Doğu Karadeniz’de deniz eğitimleri icra etmiş; bir fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye (SNMCMG-2) katılacak TCG AMASRA; Katanya/İTALYA’ya intikal etmektedir.

d. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekatı’na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarına intikal etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin tanıtımı ve havacılık faaliyetleri kapsamında; Artvin/Arhavi semalarında SOLOTÜRK çevre tanıma ve prova uçuşları icra edilmiştir.