GÜNLÜK FAALİYETLER


15 Haziran 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

 a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

 (1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.176 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

  (2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 101 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 272 şahıs yakalanmıştır.

  (3) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

 a. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir korvet Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisine, bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine refakat görevi, bir fırkateyn, iki denizaltı ve bir deniz karakol uçağı deniz eğitimleri, bir korvet ve bir karakol gemisi keşif gözetleme icra etmektedir.  

 b. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.