GÜNLÜK FAALİYETLER


24 Nisan 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 533 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) Irak Sınırı: Irak’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan sekiz şahıs yakalanmıştır.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 113 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 156 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; bir deniz karakol uçağı Karadeniz’in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiş, bir denizaltı Batı Karadeniz’de keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer denizaltı ve deniz karakol uçağının iştirakiyle deniz eğitimleri icra edilmiş, bir korvet Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

c. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1’de görevli TCG GÖKOVA denizde durumsal farkındalık eğitimleri icra ederek Klaipeda/LİTVANYA’ya intikal etmektedir.

ç. TCG AYVALIK; NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye iştirak etmek maksadıyla Mahon/İSPANYA’ya intikal etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir.

b. Çanakkale Kara Muharebelerinin 104’üncü Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında Türk Yıldızları tarafından Çanakkale semalarında gösteri uçuşu icra edilmiştir.