GÜNLÜK FAALİYETLER


19 Ekim 2018 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

a. Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 291 şahıs yakalanmıştır.

b. İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda; iki binek hayvanı ve 5.730 paket sigara ele geçirilmiştir.

c. Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 141 şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 63 şahıs yakalanmıştır.

ç. Bulgaristan Sınırı: Türkiye’den Bulgaristan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Mayın harbinin planlaması, icrası ve kıymetlendirilmesi konularının icra edildiği NUSRET-2018 Uluslararası Tatbikatı, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ege denizinde devam etmektedir.

b. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme görevi icra etmektedir.

c. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG ORUÇREİS; deniz eğitimleri icra ederek Trondheim/NORVEÇ’e intikal etmektedir.

ç. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyum Harekatı kapsamında; bir fırkateyn, bir deniz karakol uçağı ve bir denizaltı keşif gözetleme görevi icra etmektedir.

d. Doğu Akdeniz’de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir denizaltı ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme görevi icra etmektedir.