YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

1

Hakkâri/Şemdinli, Kani Rash bölgesinde, devam eden operasyonda, icra edilen arazi aramasında tespit edilen sığınakta muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

2

Şırnak/Uludere ve Beytüşşebap’ta devam eden operasyonlarda; bir AT-4 tanksavar füzesi, bir roket atar mühimmat başlığı, beş AK-47 Kalaşnikof piyade tüfeği, bir makineli tüfek ve üç C-4 plastik patlayıcı ele geçirilmiştir.

3

Şırnak/Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan dört bölücü terör örgütü mensubu terörist teslim olmuştur.

4

Siirt/Baykan ve Hakkâri/Yüksekova’da, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan silah mevzii, sığınak ve barınaklar düzenlenen hava harekatıyla imha edilmiştir.

1

Ağrı/Doğubayazıt’ta devam eden operasyonda 100 adet M-16 piyade tüfeği fişeği, bir adet araç telsizi, bir adet jeneratör ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

2

Diyarbakır/Lice’de keşif ve gözetleme vasıtalarıyla üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen silahlı iki bölücü terör örgütü mensubu ateş destek vasıtalarıyla etkisiz hale getirilmiş, bir adet M-16 piyade tüfeği, bir adet AK-47 piyade tüfeği, üç adet el bombası ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

3

Güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonlarda Hakkâri/Şemdinli ve Kars/Kağızman’da iki el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir. 


4

Şırnak/Beytüşşebap’ta, güvenlik güçlerince icra edilen arazi aramalarında 80 adet RPG-7 roket atar mühimmatı, 122 adet RPG-7 roket atar sevk fişeği, 6.000 adet Biksi makineli tüfek fişeği, 7.800 adet AK-47 piyade tüfeği fişeği ve 8 kg plastik patlayıcı ele geçirilmiştir. 


1

Irak kuzeyi/Gara ve Ağrı/Doğubayazıt kırsallarında keşif ve gözetleme vasıtalarıyla üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı 10 terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

2

Hakkâri/Şemdinli’de icra edilen arazi aramalarında iki adet AT-4 tanksavar füzesi ele geçirilmiştir. 

3

Siirt/Pervari’de devam eden operasyonda bir adet piyade tüfeği, bir adet el bombası, bir adet keskin nişancı tüfeği dürbünü, 18 adet fişek, üç adet elektronik devre kartı, 10 adet tüp, bir adet akü ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

4

Diyarbakır/Kulp-Silvan-Hazro bölgelerinde devam eden operasyonda bir adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

1

Şırnak/Beytüşşebap’ta, icra edilen arazi aramasında bir el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir. 

2

Tunceli/Pülümür’de, icra edilen arazi aramasında 250 kg amonyum nitrat ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

3

Irak kuzeyi Avaşin-Basyan, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan silah mevzi, sığınak ve barınaklar imha edilmiş; üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki silahlı sekiz terörist etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)

1

Irak kuzeyi/Hakurk-Kani Rash bölgesinde devam eden operasyonda icra edilen arazi aramalarında bir adet AK-47 Piyade Tüfeği, 60 m infilaklı fitil, 13 adet fünye ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

2

Siirt/Pervari’de devam eden operasyonda icra edilen arazi aramalarında el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 20 kg Amonyum Nitrat, 34 adet tüp ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

3

İcra edilen operasyonlarda Van/Bahçesaray’da bir, Hakkâri/Çukurca’da ise bir EYP olmak üzere toplam iki EYP tespit edilerek imha edilmiştir.

4

Hakkâri/Yüksekova’da icra edilen arazi aramalarında bir adet Biksi makineli tüfek ele geçirilmiştir.

5

Şırnak/Silopi’de icra edilen arazi aramalarında; bir adet AT-5 (Konkurs) tanksavar füzesi, bir adet Doçka uçaksavar, üç adet AK-47 piyade tüfeği, 15 adet şarjörü, 950 adet fünye, 27 adet termal elbise ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir. 

6

Tunceli/Pülümür’de icra edilen arazi aramalarında 150 adet fişek ve muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.

7

Irak kuzeyi Metina bölgesine 19 Eylül 2018’de icra edilen hava harekâtı neticesinde ilk belirlemelere göre; üs bölgelerimize saldırı hazırlığı içinde olan silahlı üç bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. (Bilgilendirme yapılmıştır.)