DOĞAL AFETLER ARAMA KURTARMA TABUR KOMUTANLIĞI (DAK)

Marmara Bölgesinde 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem felaketi neticesinde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından deprem, yangın, sel, çığ, toprak kaymaları, kaybolmalar, Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ve büyük kazalar gibi doğal olan veya olmayan her türlü afette yurt içinde ve yurt dışında arama ve kurtarma faaliyeti icra etmek üzere TSK Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı kurulmuş ve uluslararası standartlarda teçhiz edilmiştir.

Doğal Afetler Arama Kurtarma Taburu kurulduğu tarihten itibaren yurtiçi ve yurtdışında her türlü afet ortamında arama kurtarma görevlerini başarı ile yerine getirmiş ve bu görevler neticesinde 240 kazazedeyi kurtararak en yakın sağlık kuruluşuna sevk etmiştir.

DAK

Tim Komutanı, Dinleme ve Arama Uzmanı, Kurtarma Uzmanı (İki adet), Acil Müdahale Uzmanı (İki adet) olmak üzere altı kişiden meydana gelir.

DAK

Uzman Eğitici (Üç adet) ile Arama Köpeği (Üç adet) olmak üzere toplam üç personel ve üç adet arama köpeği bulunur.

DAK

Alarmın verilmesi ile hazırlıklarını tamamlayarak, süratle afet bölgesine intikal etmeye hazır hâle gelebilir.

Eş zamanlı olarak dört ayrı il veya bölgede farklı afet türlerinde toplam 22 Arama Kurtarma Timi ile müstakil olarak arama kurtarma yapabilir.

Ulaşım dâhil hiçbir desteğe ihtiyaç duymaksızın, her türlü ortamda faaliyet gösterebilir.

Kurtarılan kişiye ilk müdahaleyi yaparak en yakın sağlık kuruluşuna tahliye edebilir.

Muhabere vasıtaları ile her türlü koşulda irtibat sağlayabilir.

Sarp kayalık ve dağlık arazide arama kurtarma faaliyeti icra edebilir.

Su üstü, sualtı ve sel felaketinde arama kurtarma faaliyeti icra edebilir.

Yangında arama kurtarma faaliyeti icra edebilir.

Afet bölgesine karadan intikalin mümkün olmadığı durumlarda, afet bölgesine paraşüt ile atlayabilir ve helikopter ile kurtarma tekniklerini uygulayarak kurtarma yapabilir.

Derin kar, çığ ve şiddetli soğuklarda arama kurtarma faaliyeti icra edebilir.

Her türlü afet ortamında, gece şartlarında arama kurtarma icra edebilir.

Yurt içi ve yurt dışından talep edilecek arama kurtarma eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Her türlü arama kurtarma harekâtında danışmanlık yapabilir.

Doğal Afetler Arama Kurtarma Taburu, görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmek maksadıyla uluslararası standartlardaki malzeme ve teçhizat ile donatılmıştır. Ayrıca teknolojiye bağlı meydana gelen gelişmeler yakın olarak izlenmekte, gerekli malzeme ve teçhizat derhal tedarik edilmektedir.

Teçhizat ve malzemeler üç ana gruba ayrılır. Bunlar; Personel Standart Donatımı, Tim Standart Donatımı ve Görev Destek Teçhizatıdır.

Arama kurtarma personelinin, afet türüne göre ihtiyaç duyacağı şahsi malzeme ve donanımdır.

Malzemeler; Helmet (çığ, deprem, sel, normal), Helmet feneri (düo, ateks, normal), Respiratör (mikrobik, organik ortamlara karşı korumalı), Gaz maskesi, Tulum, Diz pedi, Çizme (deprem, yangın, sel, çığ), El feneri, Çok maksatlı ilk yardım bıçağı, Pusula, Eldiven (ağır iş, yangın), Soğuk iklim parkası, Soğuk iklim eldiveni, Soğuk iklim botu ve İşaret fişeğidir.

Timin arama kurtarma görevleri esnasında kullandığı, her türlü mekanik, optik ve elektronik teçhizattır.

Bu malzemeler; Tam vücut dağcılık kuşamı, Muhtelif cins dağ ipleri, İlk yardım flaşörü, Buz nalçası, Buz testeresi, Dağ çantası, Kar, buz tırmanışı ve kurtarma malzemeleri, Kaya tırmanış malzemeleri, Emniyete alma aletleri, Muhtelif emniyet halkaları, Dağ Kampı malzemeleri, Tırmanış ve yüksek irtifa giyim malzemeleri, Çabuk iniş aletleri, Projektör, Masa fenerleri, Tüplü respiratör sistemi, El telsizi, Sırt telsizi, Uydu telefonu ve Taşınabilir uydu yer terminalidir.

Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı Timlerinin, afet şekline göre kullanacağı her türlü portatif iş makinesi, bunlara ait muhteviyatlar ile bunları taşıyacak araç ve römorkları içerir. Görev destek teçhizatı aynı zamanda taburun komuta kontrol maksadıyla, kullandığı her türlü donanımı da kapsamaktadır.

Bu teçhizatlar ise; Moloz kaldırma hava yastıkları, Hidrolik kurtarma donanımları, Beton kesiciler, Ahşap testereler, Ses dozimetresi, Çadır (5 mevsim), Termal kamera, Batmaz sedye muhteviyatı, Kar motosikleti, Hedik, Tur kayağı, Beton kırma aparatları, Temiz hava kompresörü, Portatif vinç, Portatif jeneratör, Yangın söndürme cihazları, Muhtelif tip can yeleği, Balık adam teçhizatı, Zodiac bot, Muhtelif tip dağcılık malzemesi, GPS konumlama sistemi, Monitörlü arama aparatı (searchcam), Kablolu haberleşme sistemi, PLS (Personel yer belirleme cihazı), İp fırlatma tüfeği, KBRN elbisesi, İlk yardım seti, Travma seti, İlk yardım yanık seti, Şişirilebilir atel seti, Muhtelif tip boyunluk ve kol askısı, Gaz ölçüm cihazı, Yangına giriş tüpleri, Yangına giriş elbiseleri, Arama kurtarma komuta kontrol aracı, Arama kurtarma köpek kısım aracı, Arama kurtarma özel müdahale kurtarma aracı, İlk yardım özel müdahale kurtarma aracı ve Arama kurtarma malzeme taşıma modülüdür.

Sesle, Dinleme Cihazı ve Arama Köpeği Yardımı ile Arama

Kırıcı, Hidrolik Kesici ve Ayırıcıların Kullanılması

Kazazedenin Bulunması, İlk Yardım Yapılmasının Ardından En Yakın Sağlık Kuruluşuna Tahliye Edilmesi

Helikopter yardımı ile modülün taşınması

Uçak içi yüklemesi

DAK Timlerinin Afet Bölgesine İntikali

Kazaya Maruz Kalanların Aranması

Kazazedelerin Tahliyesi

Kış ve Şiddetli Soğuklarda Barınma

Kazazedenin Bulunduğu Yerin İşaretlenmesi ve DAK Personelinin Suya İndirilmesi

DAK Personelinin Kazazedeye Yüzerek Yaklaşması

Kazazede ve DAK Personelinin Vinç Yardımı ile Tahliyesi

Kazazedelerin Ses ve Arama Köpeği Yardımı ile Aranması

Tek İzli ve İki İzli Köprülerin Kurulması ve Geçiş Teknikleri

Kazazedelerin Sedye ile Tahliyesi

Kazazedenin Sudan Alınması

DAK Personelinin Olay Bölgesine İntikali

Kazazedelerin Üzüm Salkımı Metodu ile Tahliyesi

Kazazedenin Sedye ile Tahliyesi

Kazazedelerin Kayar Tel ile Tahliyesi

Dağda Arama Kurtarma Eğitimlerinin Başlangıç Bölümü Kışlamızda Mevcut Tesislerde Yapılır.

DAK Timlerinin Arama Kurtarma Bölgesine İntikali ve Arama Faaliyetine Başlanması

Kazazedenin Havai Hat Yardımı İle Tahliyesi

Ormanlık Bölgede Arama Faaliyetinin İcra Edilmesi

30 Ağustos 2000 tarihinde Niğde / Aladağlar / Demirkazık Tepe mevkiinde kaza geçiren bir dağcı yaralı olarak kurtarılmıştır.

09 Mayıs 2001 tarihinde Antakya'da meydana gelen sel felaketinde görev alınmıştır.

19 Ağustos 2001 tarihinde İçel / Anamur / Peynirlikönü Mağarasına inişleri sırasında mahsur kalan 6 mağaracının kurtarılması operasyonuna iştirak edilmiştir.

03 Şubat 2002 tarihinde Afyon'da meydana gelen depremde afet bölgesinin havadan ve karadan keşfi yapılmıştır.

25 Şubat 2002 tarihinde Ilgaz Dağında kaybolan dağcıları kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiştir.

01 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl'de meydana gelen deprem neticesinde arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiş ve 38'i sağ, 45'i hayatını kaybetmiş toplam 83 vatandaşımız enkaz altından çıkarılmıştır.

07 Ağustos 2003 tarihinde Niğde / Aladağlar / Demirkazık Tepe mevkiinde geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybeden bir dağcı tahliye edilmiştir.

17 Ocak 2004 Tarihinde Kütahya İli Tavşanlı İlçesi yakınlarında düşen F-16 savaş uçağını arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiştir.

03 Mart 2005 tarihinde Karabük / Saitler Köyü yakınlarında düşen F-16 savaş uçağını arama kurtarma görevi icra edilmiştir.

08 Ekim 2005 tarihinde Pakistan'da meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiş ve ikisi sağ, 22'si hayatını kaybetmiş toplam 24 Pakistan vatandaşı enkaz altından çıkarılmıştır.

11 Şubat 2006 tarihinde Niğde / Aladağlar bölgesinde çığ felaketine maruz kalan dağcıların kurtarılması maksadıyla arama kurtarma faaliyeti icra edilmiş, hayatını kaybeden dört dağcı çığ altından çıkarılmıştır.

03 Aralık 2006 tarihinde Hasan Dağı / Aksaray bölgesinde kaza geçiren dağcıların arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiş, iki dağcı sağ, iki dağcı ise yaralı olarak tahliye edilmiştir.

11 Aralık 2006 tarihinde, Diyarbakır'da kazan patlaması neticesinde çöken Kurdoğlu Askeri Lojmanları Şahinkaya Apartmanında arama kurtarma faaliyeti icra edilmiş, beşi yaralı, sekizi hayatını kaybetmiş toplam 13 personel enkaz altından çıkarılmıştır.

01 Ocak 2007 tarihinde Niğde / Aladağlar / Demirkazık Tepe mevkiinde mahsur kalan dağcıların kurtarılması maksadıyla icra edilen arama kurtarma çalışmalarında üçü sağ, biri yaralı ve hayatını kaybeden iki dağcı tahliye edilmiştir.

27 - 28 Aralık 2007 tarihlerinde Afşar Beldesi / Bala / Ankara'da meydana gelen depremlerde görev alınmıştır.

01 Ağustos 2008 tarihinde Balcılar Beldesi / Taşkent / Konya'da Özel Boğaziçi Yatılı Kuran Kursu binasında gaz kaçağı sonucu meydana gelen patlamada göçük altında kalan kazazedeleri arama kurtarma çalışmalarında; ikisi yaralı, dördü ölü olmak üzere altı kazazede enkaz altından çıkarılmıştır.

20 - 22 Şubat 2009 tarihlerinde Doğubeyazıt / Ağrı / Ağrı Dağında mahsur kalan dağcıların kurtarılması maksadıyla icra edilen arama kurtarma çalışmalarında biri yaralı olmak üzere sekiz dağcı tahliye edilmiştir.

21 Kasım 2009 Tarihinde Ovit Dağı İkizdere / Rize bölgesinde Çığ düşmesi sonucu mahsur kalan kazazedeleri kurtarmak maksadıyla arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiştir.

23 - 31 Ekim 2011 Tarihinde Erçiş / Van da meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiş ve ikisi sağ, 63'ü hayatını kaybetmiş toplam 65 vatandaşımız enkaz altından çıkarılmıştır.

09 - 12 Kasım 2011 Tarihinde Edremit / Van da meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiş ve biri sağ, 10'u hayatını kaybetmiş toplam 11 vatandaşımız enkaz altından çıkarılmıştır.

02-03 Ocak 2012 tarihinde Yahşıhan/KIRIKKALE’de bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesis Müdürlüğü TNT Tahliye Atölyesinde meydana gelen patlamayı müteakip, Arama Kurtarma çalışmalarına iştirak edilmiştir.

17 - 18 Aralık 2013 tarihlerinde Gölbaşı bölgesinde düşen Kara Havacılık Komutanlığına ait Skorsky tipi helikopterin mürettebatını kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları icra edilmiş, dört şehidin naaşı enkazdan çıkartılarak GATA'ya sevk edilmiştir.

21 - 23 Mayıs 2013, 03 - 05 Haziran 2014, 03-05 Haziran 2015 ve 24-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında Şehit Ütğm. Hasan ŞAHAN Kışlası’nda (Yenikent/Ankara) İnsani Yardım Tatbikatları ile 06-15 Kasım 2017 tarihleri arasında Aksaz/Muğla’da Doğu Akdeniz-2017 Tatbikatı icra edilmiştir.

Kasım 2000'de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, KKTC Sivil Savunma Teşkilatı İle ''Toros'' Arama Kurtarma Tatbikatı icra edilmiştir.

02 Haziran 2001 tarihinde GÜRCİSTAN'ın ev sahipliğinde, Türkiye, Yunanistan, ABD, Ukrayna, Gürcistan'ın katıldığı ''COOPERATİVE PARTNER-2001'' Tatbikatına iştirak edilmiştir.

2001, 2003, 2005, 2007 ve 2009 yıllarında Türkiye'de Türkiye, İsrail ve Ürdün Arama Kurtarma Birlikleri ile Birleşik Arama Kurtarma Tatbikatları icra edilmiştir.

06 - 10 Kasım 2006 ve 06 - 10 Nisan 2009 tarihleri arasında Türkiye'de, 12 - 16 Mayıs 2008 tarihlerinde Yunanistan'da Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı Afet Arama Kurtarma (KOMAK) timleri ile Birleşik Depremde Arama Kurtarma Tatbikatı icra edilmiştir.

2002 , 2006 ve 2008 yıllarında İsrail'de, İsrail Arama Kurtarma Birlikleri ile Birleşik Arama Kurtarma Tatbikatı icra edilmiştir.

09 - 15 Mayıs 2007, 19 - 26 Kasım 2008, 20 Mayıs - 03 Haziran 2009, 11 - 20 Kasım 2009, 26 Mayıs - 04 Haziran 2010, 03 - 12 Kasım 2010, 15 - 26 Mayıs 2011, 14 - 23 Mayıs 2012, 15 - 24 Mayıs 2013 ve 28 Nisan - 09 Mayıs 2014, 18-27 Mayıs 2015 ve 20-24 Haziran 2016 tarihleri arasında KKTC Arama Kurtarma Birlikleri ile Türkiye’de ve KKTC’de Birleşik Arama Kurtarma Tatbikatları icra edilmiştir.

05 - 10 Ekim 2009 tarihleri arasında Türkiye'de, 20 - 30 Eylül 2010 tarihleri arasında Suriye'de Arama Kurtarma Birlikleri ile Birleşik Arama Kurtarma Tatbikatı icra edilmiştir.

21 Haziran-14 Temmuz 2012 tarihleri arasında Arnavutluk’ta, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri Askeri Polis Gücüne, Doğal Afetlerde Arama Kurtarma eğitimi verilmiştir.

03 - 13 Kasım 2012 ve 22 - 29 Kasım 2014 tarihleri arasında Türkiye’de, Afganistan ve Pakistan Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Timlerinin katılımı ile Birleşik Arama Kurtarma Tatbikatları icra edilmiştir.